Akademia Rodzica

rainbow

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie wysklepiające stopy

1. Ćwiczenia bez przyborów - w siadzie naprzemienne dotykanie podłogi Palce-Pięty, następnie rytmiczne uderzanie palcami stóp o podłogę.Ćwiczenie wykonać do zmęczenia nóg, następnie w siadzie prostym skłon tułowia w przód, bez odrywania kolan od podłogi.

2. W pozycji stojącej powolne przesuwanie się do przodu,powodowane pracą palców  stóp. Następnie chód na zewnętrznych krawędziach stóp, bez odrywania palców stóp od podłogi.

3. Zabawa skarpetkowa - podnoszenie skarpetek PN i LN na zmianę. Chwyt wykonujemy palcami stóp. Podnosimy także klocki, np. Lego, małe pluszaki, kulki zrobione z papieru (gnieciuszek).

4. Wrzucanie skarpetek i innych przedmiotów do określonego celu, np. położone kółko, miska.

5. Ćwiczenia z szarfą - chowanie szarfy pod stopami w siadzie rozkrocznym,NN wyprostowane, układamy szarfę wyprostowaną, pięty oparte na szarfie, stopy poprzez ruchy palców chowamy szarfę pod częścią podeszwową, następnie składamy stopy i wyrzucamy szarfę do góry. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.

6. Podnoszenie szarfy palcami prawej i lewej stopy na zmianę.

7. Ćwiczenia z piłką w siadzie, RR oparte z tyłu na tej samej wysokości i odległości, palce dłoni skierowane do przodu, toczenie piłki średniej wielkości PN i LN na zmianę obiema stopami, PN i LN zataczanie kółek - na zmianę.

8. Składanie ręcznika lub kocyka poprzez chwyt palcami stóp, następnie (podobnie jak z szarfą) stopy oparte piętami na jednym końcu, np. kocyka miękkiego-próba chowania go, rolowania poprzez pracę stóp.


Anna Zakościelna - nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w Przedszkolu Niepublicznym „Jupik”


Stosowane skróty:

RR – obydwie ręce
PR – prawa ręka
LR – lewa ręka
NN – obydwie nogi
PN – prawa noga
LN – lewa noga
RR – ramiona

Partnerzy i przyjaciele: