Akademia Rodzica

rainbow

Propozycja ćwiczeń rodziców z dziećmi w domu

Ćwiczenia proszę wykonywać po krótkiej rozgrzewce, np. w pozycji wysokiej marsz dookoła pokoju - Wielkolud, Krasnal, Kaczka, Skacząca Małpka, trucht.
Ćwiczenia wykonujemy poruszając się w prawą stronę, następnie zmieniamy kierunek ruchu. Bieg w miejscu z zatrzymaniem w dowolnej postawie, tzw. Figurka. Następnie dziecko przyjmuje postawę wyprostowaną bądź przechodzi do siadu skrzyżnego. Możemy też wykonywać Pajacyki.

Następnie przechodzimy do pozycji niskiej w ruchu, tzw. czworakowanie, przesunięcia w pozycji siadu płaskiego, tzw. ślizgacz. Wszystkie ćwiczenia dzieci powinny znać z gimnastyki, nie powinny sprawiać im trudności. Gdyby były jakieś pytania, to proszę je kierować przez sekretariat Przedszkola Niepublicznego „Jupik”.


1.Pozycja wyjściowa - leżenie tyłem,RR w pozycji " skrzydełek" leżą na podłodze, ROWEREK-duże koła kręcone NN do zmęczenia, następnie ćw. 2. powtórzyć 3 serie.

2. Leżenie tyłem, RR wyprostowane za głową,NN w wyproście – wdech. Przetoczenie na bok z wykonaniem poz.skulonej - wydech.Ćwiczenie wykonane naprzemian na prawą i lewą stronę-po 3 razy na każdą stronę.

3. Leżenie przodem,NN złączone , RR ugięte w łokciach, dłonie na wysokości barków oparte na podłożu. Unoszenie RR z dłońmi w górę (wdech),opuszczenia RR w dół (wydech). Wykonać 6 razy.

4.Leżenie przodem, przejście do pozycji niskiej Klappa-kolana, stopy razem, pupa w siadzie na piętach,RR wyciągnięte w przód, blisko głowy, dotykają uszu; wytrzymać spokojnie oddech licząc do 5-ciu.

5.Pozycja z ćw. 3. Rytmiczne uderzenia dłońmi o podłogę, przejście do pozycji w klęku podpartym "koci grzbiet", " łódeczka"- plecy wygięte w górę, następnie w dół.Powtórzyć kilka razy.

6. Leżenie tyłem, NN ugięte, stopy oparte na podłodze, RR w poz. skrzydełek leżą na podłodze-naprzemienne przyciąganie kolan do klatki piersiowej.

7.Leżenie tyłem -ćw.oddechowe z pracą ramion - RR prowadzone bokiem po podłodze do góry - wdech,RR bokiem w dół –wydech, tzw. Aniołek.

8. Pozycja wyjściowa jak w ćw.7. Przenoszenie złączonych NN w bok, do położenia kolan na podłodze bez odrywania stóp.

9.Leżenie przodem,NN złączone,RR wyprostowane w bok.Wznoszenie i opuszczanie RR, kółka zataczane wyprostowanymi RR do tyłu,RR ugięte w łokciach uniesione nad podłogą-ruch RR w nadgarstkach, tzw.śmigła samolotu.Przetoczenie na plecy do ćw. 2.

10.Siad ugięty, NN ugięte w kolanach, dłonie oparte na podłodze przy biodrach na tej samej wysokości PR i LR,uderzanie stopami o podłogę naprzemian pięta-palce…

11.W staniu na czworakach, dłonie oparte na tej samej wysokości na szerokość barków, NN złączone-kolana blisko- wznos PR w przód,następnie LR w przód, PN do góry,następnie LR do góry.Powtórzyć 5 razy.

12.Przetoczenia po piłce rehabilitacyjnej-do skakania z uszami-do podporu dłońmi (dłonie na tej samej wysokości),powrót do klęku.Powtórzyć kilkakrotnie.

Anna Zakościelna - nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w Przedszkolu Niepublicznym „Jupik”Stosowane skróty:

RR – obydwie ręce
PR – prawa ręka
LR – lewa ręka
NN – obydwie nogi
PN – prawa noga
LN – lewa noga
RR – ramiona

Partnerzy i przyjaciele: